Belgrad Gezi Notlarım

 

BEYAZ ŞEHİR, BELGRAD

IMG_6094

 

Detayları hatırlamak daha kolay olduğu için, yazılarıma daha güncel gezilerimden başlamaya karar verdim. Şimdiye kadar hep anlatıyordum, yazmak daha çok yeni benim için. Hızlıca adapte olmayı diliyorum….

Belgrad ‘a 2017 yılı ocak ayında, kızım Ceylin ‘le  birlikte seyehat ettik. Vizesiz olması bizim için tercih sebebiydi. Ayrıca, merkezi konumlardaki oteller, uygun fiyatlıydı. Yeme içme olaylarının da çok ucuz ve güzel olduğunu okumuştum. Biletlerimizi, Pegasus Havayolları’ndan iki kişi gidiş dönüş 1.000 TL gibi bir rakama eylül ayı ortalarında satın aldım. Erken bilet almak , fiyatta çok fark ediyor, bilginize.

Uçağımız İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan, sabahın erken saatlerinde hareket etti. Ocak ayı, Belgrad için çok soğuk zamanlar olmasına rağmen, (eksi değerler) uçağımız tamamen doluydu. Yaklaşık 1saat 20 dakikalık bir  yolculuktan sonra 1 saatlik saat farkıyla neredeyse uçağa bindiğimiz saatte Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na indik. Havaalanı, birkısmı inşaat halinde, küçük ve kolay anlaşılırdı. Daha önce merkeze nasıl gidileceğini araştırmış ucuz ve hızlı olduğu için  72 numaralı otobüsle gitmeye karar vermiştim. Bu arada Sırbistan’ın yerel para birimi Dinar ve  1 TL yaklaşık 38 Dinar’a karşılık geliyordu. Havaalanından çıkmadan, 20-30 Euro’yu  Dinar a çevirirseniz ilk etapta  rahat edersiniz. Döviz otomatları ve gişeler var. Para çevirmek çok kolay. Merkezde zaten bir çok döviz bürosu mevcut, önemli bir  iş sahası sanki. Otobüs durağını görevli polislerin de yardımıyla kolayca bulduk. Havaalanı merkeze yakın, otobüsümüz yol üstü duraklarda durup yolcu aldığı için yarım saate yakın bir sürede   merkeze geldik.

Merkez; eski şehir  Stari Grad. Merkezdeki ana cadde Knez Mihailova caddesi.Cadde trafiğe kapalı ve eski binaları, kafeleri, sokak müzisyenleri, yöresel hediyelik tezgahlarıyla tam bir Avrupalı. Booking.com sitesi üzerinden  ayarladığım Otelimiz, Belgrad Art Hotel , bu cadde üzerinde ve  72 numaralı otobüsün son durağı Republike (Cumhuriyet )Meydanı, Knez Mihailova cad.’ne çok yakın. Bu durakta inip 5 dk. yürüyerek otelimizi kolayca bulduk. Otelimizin konumu da hizmeti de beklediğimin çok çok üzerindeydi, kahvaltısı da çok çeşitli ve güzeldi.

Belgrad küçük bir şehir, Starigrad, BohemianSkardaska  ve Kalemegdan bölgesi yürüyerek gezilebiliyor, Nikola Tesla müzesi, Zemun, Ada Ciganlija  önceden  araştırıp görülmesi gerekenler listeme eklediğim merkezi olmayan yerlerdi. Resepsiyondan turistik haritalarımızı aldık ve KnezMihailova caddesinden başladık keşfimize.

IMG_5216

IMG_5231

Knez Mihailova caddesi boylu boyunca hediyelik yöresel ürün tezgahlar, şeker tezgahları ve el örgüsü yün yelek, hırka, şapka tezgahlarıyla doluydu, cadde ışıl ışıl ve o soğuk havaya rağman cıvıl cıvıldı.

IMG_5473.JPG

Cadde üzerinde ve ara sokaklarda farklı milletlerin restoranlarını bulabilirsiniz, biz bir Yunan restoranı denedik. Nostaljik, keyifli bir restorandı. Duvarlarında, restoranın eski zamanlarından kalma resimleri, siyah beyaz fotoğrafları asılıydı. Yemekler de çok çok lezzetliydi. İçeçek dahil 1000 Dinar civarı  hesap ödedim, yaklaşık 40 TL’ye denk geliyor. Ambiyansa, yemeğin lezzetine, sunum ve servise göre değerlendirilecek olursa çok çok uygun olduğunu söyleyebilirim..

IMG_9056 (1)

Kalemegdan;  Kinez Mihailova caddesinin kuzey ucunda başlayan muazzam büyük bir park  ve müzeler kompleksi. Tuna ve Sava Nehirlerinin kesiştiği yerde, bu doğa harikası tabloyu izlemek için seyir tepesi, içinde yürüyüş alanları, tarihi şehrin kuruluş yıllarına dayanan surlar ve kapının yer aldığı kale Vildin Kapija, zindanlar  Zindan Kapije ve restoranlar var. Restore edilmiş çok eski bir taş bina restoranda yediğimiz yemek çok çok keyifliydi, yaklaşık  iki kişi için  900-1000 Dinar civarı hesap ödedim.

IMG_5978

IMG_5945

Kalemegdan’da, kale kapıları ve  surların içine girebiliyor, yüksek kulelere tırmana biliyorsunuz .

Gün batımında , Tuna ve Sava nehirlerinin kavuşmasını izlemeye doyamadık .

IMG_5916

Gelelim, Belgrad ile ilgili belki de tekrar tekrar gitme sebebim olacak konuya, tabiki Skardaska. Knez Mihailova caddesinden yürüyerek çok rahat gidebileceğiniz Bohemian Skardaska,  soğuk kış havalarında  bile çok güzel ve özeldi. Kimbilir yazın ne kadar güzel  olur? O eski tablolarda dolu tarih kokan restoranlar, ortada gümbür gümbür yanan şömineler, sürekli çalan yöresel kıpır kıpır müzik, lezzetine doyamadığımız ızgara et tabakları, kaymak ve diğer mezeler hepsi ayrı ayrı sanat eseriydi .

IMG_6003

Fiyatlar, yine iki kişi  içecek dahil 1000 Dinar yani 40TL civarındaydı. Ben iki kadeh kırmızı çok güzel ev şarabı içtim, kızım sade soda içmişti.

Belgrad ‘a gelmişken özellikle zaman ayırmanızı tavsiye edeceğim bir diğer yer de Nikola Tesla’nın müzeye çevrilmiş evi. Sabah saat 10 da açılıyor,  düşük bir giriş ücreti alıyorlar. Ücrete, özel bir odada sinevizyon gösterisi ve Tesla’nın icatlarının deneyimlenmesi de dahil. Tesla’nın günümüz  teknolojisinin temeli olan  buluşlarını  deneyimlemenin, özellikle çocuklar için çok öğretici ve ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum.

Ceylin ‘de  sanırım en çok Tesla müzesinden etkilendi.

IMG_5382

Belgrad’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yeri olması gerektiğini düşündüğüm Tašmajdan (Taş Meydan) ve Parkı’nı mutlaka görün. Bu parkın hemen yanında bulunan Aziz Mark kilisesi günümüzde halen ibadete açık olan önemli bir Ortodoks kilisesiymiş, İlginç mimarisi ile de ilginizi çekeceğini düşündüğüm bu yapı merkezden sadece 5 dakika kadar uzaklıkta. Hava soğuk olduğu için taksiyle gittik taksi fiaytalarıda uygun  100-120 Dinar yani 5-6 TL gibi bir ücret ödedik. Kiliseyi Tašmajdan parkını gezerken görebilirsiniz. Yakınında bulunan Sırbistan Merkez Postanesi binası, Parlemento Binası ve Cumhurbaşkanı köşkünü görmenizde fayda var.

IMG_5782

Park Taş Meydan ‘dan  taksiyle , yaklaşık 20 dakikalık uzaklıktaki  St.Sava Katedraline doğru devam ettik, St. Sava Katedrali ,Balkanların en büyük Ortadoks Kilisesiymiş.

Sırp Ortodoks Kilisesi kurucusu olan Aziz Sava adına yirminci yüzyılda inşa edilmiş. Kilise, kuruluşundan beri bir çok isyan, savaşlardan dolayı tamamlanamamış. 1989 yılında restorasyon çalışmalarına başlanmış ve hala restorasyon çalışmaları devam ediyor. Gerçekten görkemli bir yapı, içerisinde özenle resmedilmiş freskler, gösterişli  şapeller var. İnşaat devam ettiği için içeride ısıtma yoktu, üşüdüğümüz için çok detaylı gezemedik.

IMG_5755
St.Sava Katedrali

St.Sava Katedrali ,Balkanların en büyük Ortadoks kilisesiymiş.

Sırbistan Ulusal Müzesi ‘ni sahip olduğu dünyaca ünlü eserlerden dolayı (Monet,  Picasso, Van gogh ‘un tabloları) özellikle ziyaret etmeyi istiyordum uzun süredir tadilattaymış kapalıydı, gezemedik . İnşallah bir daha ki sefere diyorum.

Knez Mihailova caddesinin hemen başında bulunan, Belgrad’ın merkezi olarak kabul edilen Cumhuriyet Meydanı – Trg Republike- bir çok önemli noktayı birbirine bağlıyor adeta Belgrad’ın en mekezi noktası. Yakınlarında bir çok tarihi bina, kafeler, barlar, restoran ve mağazalar var. Bohemian Skardaska ya da çok yakın yürüme mesafesinde.

Cumhuriyet Meydanına Bağlanan bir diğer merkezi nokta Teraziye, Teraziske  Caddesi, burası da ismini Romalılar zamanında, şehre su getirmek için kullanılan, su yollarının dengelendiği nokta olmasından dolayı  almış. Cadde üzerinde bulunan ve  Belgrad’ın en eski binalarından biri olan Moskva Otel, 1906 yılında açılmış. Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Maxim Gorky, yakın zamanlarda Brad Pitt gibi bir çok ünlü isim  bu otelde konaklamış. Moskva Hotel  hala hizmet veriyor ve Belgrad’ın en merkezi ve güzel otellerinden.

Bir çok turist gibi biz de  Ceylin’le birlikte Lobisinde canlı piyano dinlerken,  tarihi dokuyu işlemeli tavanı, izleyerek dinlenmekten, kahve içmekten, farklı pasta çeşitleri tatmaktan büyük keyif aldık.

IMG_6140
Moskva Hotel 

 

Belgrad ‘ta anne kız  çok eylendiğimiz bir diğer aktivite de ,  National Bank’ta adımıza para bastırmaktı. Sırbistan paralarının ve eski baskı aletlerinin sergilendiği müzeye dönüştürülmüş National Bank’a giriş ücretsiz, girişte  güvenlikle ilgili bir kaç uyarı yapılıyor, misafir giriş kartı almanız için gerekli ofis gösteriliyor. Kimliklerimizi bırakıp misafir kartlarımı aldık, iki kattan oluşan müze kısmını gezdik, üst katta  görevli adımıza hatıra para basılmasını isteyip istemediğimizi sordu, ücretsiz olduğunu duyunca daha bi heycanla rica ettik görevliden, bir baskı makinasına bağlı kamerayla pek te güzel olmayan şipşak tarz fotoğraflarımızı çekti, makina nın düğmesine bastı veeee tataaam üzerinde fotoğraflarımızın olduğu banknotlar makinadan çıktı, paralarımızı elime alınca kraliçe gibi hissettik kendimizi , süperdi.

IMG_6290

IMG_6288
Paralarımızla çok keyifliyiz

 

Merkeze biraz uzak olan  Zemun görülmesi gereken bir  diğer yer. Taksiyle 15-20 dakika uzaklıkta biz giderken Ada Ciganlija’ya da uğradık hava çok soğuktu ve nehir donmuştu ada etrafında koşan bir kaç sporcudan başka bi hareket olmadığını görünce taksiden inmeden Zemun’a devam ettik. Yeni Belgrad tarafında  nehir kenarında eski yapılarını korumuş şirin bir kasaba gibi bir  semt Zemun. Taksiden inip Nehre doğru birbirinden güzel tarihi binaların içinden yürümek manzarayı seyretmek çok keyifliydi, sanki bütün eski binalar restorandı ve her birinden farklı müzikler yükseliyordu. Özellikle hafta sonları yerel halkın ailecek keyifli vakit geçirmek deniz ürünleri yemek, müzik dinlemek için tercih ettikleri sayfiye havası vardı. Ben çok sevdim Zemun’u. Taze balık çeşitleri ve Kuzu tandır meşhurmuş .

IMG_6203
Zemun

 

Zemun ‘da Nehir kenarında yemek yediğimiz ve çok keyifli canlı müzik eşliğinde şarabımı yudumladığım restoran harikaydı….

Özellikle Noel pazarlarının kurulduğu Aralık ayında, Belgrad ‘ın daha bir güzel olacağını düşünüyorum. Vizesiz bir Avrupa şehri, yeme içme  inanılmaz lezzetli, hele kırmızı etler, mezeler, önce gelen aperatifler harika. Fiyatları, Türkiye ye göre üçte bir belki daha ucuz, insanları çok kültürlü, saygılı, değerlerine sahip çıkmışlar. Kapalı mekanlarda hala sigara içiliyor olması bizi rahatsız etti ama, havalandırmaları iyiydi. Anın kalitesini çok düşürmedi. Taksi sürekli bulunuyor, taksiciden aldığınız karttaki numarayı restorandaki bir görevliden aramasını isteyince, taksi kapıya geliyor. Biz daha uygun fiyatlı olduğu için, Pink Taksi firmasını kullandık, hiç sıkıntı yaşamadık. Uzun süre beklemedik.

Umarım esinlenip, ilham alıp giden herkes daha daha güzel, daha daha keyifli, dolu dolu bir seyehat geçirirler….

Ceyla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s