Dubai Gezi Notlarım

14292262_10157401996855621_1306063144483808851_n

Şubat 2014

Dubai’ ye, ilk seyahatimi 2014 yılının Şubat ayında en sevdiğim kız arkadaşlarımla gerçekleştirdim.

Doğruyu söylemek gerekirse, o zamanlar  Dubai’ ye karşı  biraz ön yargılarım vardı.  Ne de olsa Türk kültürüne çok uzak olan bir kültürdü. Doksanlardan sonra gelişmiş, yapay bir şehirdi. Dini kurallarla yönetiliyordu. Alkolle ilgili kısıtlamalar vardı .Birleşik Arap Emirlikleri T.C Vatandaşlarından yeşil pasaportlular hariç, vize istiyor. 120 € gibi bir ücretle, çok fazla evrak hazırlamadan sadece pasaportunuzun fotoğraflı ilk sayfasının fotokopisi ile vize alabiliyorsunuz. Eğer tercih ederseniz aracı şirketler kısa sürede vize almanızı sağlıyor. Vize, bir dosya olarak mail adresinize geliyor, mutlaka yazıcıdan çıktısını alıp yanınızda taşımalısınız, ülkeye girişte ve çıkışta kontrol ediliyor. Dubai’ ye girişte farklı olarak bir de retina taraması var. Pasaport kontrolü sırasından önce, retina taraması sırasına geçiyorsunuz. Görevliler yönlendiriyor zaten karmaşık bir işlem değil. Sıraya geçip bir kameradan bakıyorsunuz, bir kaç saniye sürüyor, sonra pasaport kontrolüne geçiyorsunuz.

Ön yargılarıma rağmen, Dubai ile ilk görüşte aşk yaşadım. Beni büyüledi. Hava alanından dışarı çıktığımda kendimi Alice Harikalar Diyarında gibi hissettim. Hava muhteşemdi. İstanbul’daki kardan kıştan, bahar sonu yaz başı muhteşem bir mevsime gelmiştik, gökdelenler, devasa caddeler, büyüleyiciydi.

Burj Al Arab, Palm jumeriah, Dubai Mall , dünya’ nın  en yüksek binası Burj Khalifa hepsi birbirinden etkileyiciydi. Gerçekten dünyanın enlerinin  şehriydi. Ciddi bir turist yoğunluğu vardı. Turizm gelirinin petrol gelirlerinden çok çok daha  fazla olduğunu öğrendiğimizde, çok şaşırmıştık. Dubai’ de  Yerel halka Emirates deniyor. Emirates’ler çalışmıyor, bir ya da birden fazla eşleriyle devasa alışveriş merkezlerinde, lüks markalardan alış veriş yapıyorlar ve yüzleri sürekli gülüyor, erkekler ve kadınlar kendi dünyalarında yaşıyorlar, turistler her konuda çok özgür.

Dubai para birimi Dirhem , 1 TL ben ilk kez gittiğimde yani yaklaşık 3 yıl önce 2,5 Dirhem’ di , bu baya rahatlık ve bolluk sağlıyordu. Şimdilerde 1 TL 1,25 Dirhem gibi, bu sebeple TL ile alış gücü yaklaşık aynı. Çoğu yerde Dolar da geçerli ama Dirhem’ e çevirmek sanki daha avantajlı. Havalananından çıkmadan sıra sıra bir sürü döviz gişesi var paranızı çevire bilirsiniz.

IMG_9154
Dubai Haritası

Çok planlı inşa edilmiş ve inşaatı hala süren bir şehir Dubai.

“Dubai Metro” olarak adlandırılan fakat genelde havadan giden raylı bir sistem şehir içi ulaşımda çok kullanışlı. “Creek” bölgesinde iki hatta ayrılan tek bir ana hat üzerinde duraklar bulunmaktadır. Tüm duraklarda ve metro içi yürüme yollarında klima mevcut. Bazı duraklarda metro durak noktaları otellere ve alışveriş merkezlerine uzak mesafede kalabiliyor. Hava çok sıcak olduğu için metro duraklarından sonra kısa mesafe taksi kullanmak gerekebiliyor.

Çalışan kesimin  çoğunluğu Nepal, Endonezya, Hindistan ‘dan gelen göçmenlerden oluşmaktadır. Taksi ulaşım için çok rahat, pratik ve ucuz güvenli çünkü Dubai dünyanın en güvenli şehirlerinden birisidir. Taksi şoförleri , otel görevlileri çok kibar ve yardımcı oluyorlar. Ayrıca herkes anlaşabilecek düzeyde İngilizce biliyor. Şeyh ‘e çok büyük bir sevgi ve saygı duyuluyor. Sanırım Şeyh, turist olarak gelmiş ziyaretçilere davranışlarla ilgili yaptırımlar uygulamakta.  Bu nedenle bazen yerlere kapanıp saygı gösterisinde bulunan taksi şoförleri bile oldu.

1958362_10153873356725621_167324535_n
Medinah Jumeriah

“Medinat Jumeriah”, Dubai’ nin  en sevdiğim noktalarından biri. Alışveriş merkezi ve otel olduğu için alkol ün serbest olduğu lüks restoranlar var, Tahmin edeceğiniz gibi fiyatlar çok yüksek yemekler porsiyon başına 60-100 Dirhem ve 33cc’ lik bira 50-60 Dirhem olarak servis ediliyor. Ama orada oturup manzaranın tadını çıkarmak ayrı bir keyif. Arkadaşlarımla genellikle Dubai Mall’ ın yemek katında fast food yemeği tercih ettik. Yöresel mutfakların fast food noktaları vardı uygun fiyata lezzetli yemeklerdi.

1891243_10153873384380621_916787278_n
Kızlarla Çölde

Çöl safari turumuzu “Dubai Mall” giriş katındaki desklerden, biraz da pazarlık yaparak kendimiz ayarlamıştık, çöl inanılmaz güzeldi.

1621799_10153873360215621_674776172_n
Burj Kalifa

Işıl Işıl Burj Khalifa, bazı katlarına turistik turlar var. Kule çıkışının Dubai Mall’ ın içerisinde olduğunu son gün çözdüğümüz için bu seyahatimde çıkamamıştım Burj Khalifa’ya …

Eylül 2014

Ben Dubai ‘yi gerçekten çok sevmiştim, ve döner dönmez kızımla ve eşimle birlikte gitmek için araştırmalara başladım, bu rüya şehri birlikte deneyimlemeyi çok istiyordum.

Evrensel çekim yasası gereği, neye odaklanırsak hayatımıza onu çektiğimizi, onu çoğalttığımızı düşünüyorum ve inanıyorum. Her zaman da mucize sonuçlar alıyorum. Yoğun bir arama tarama çalışmasından sonra, uygun fiyatlı  3 gece 4 günlük bir paket tur buldum. Kişi başı ücret vize hariç 500 Euro’ydu. Otelimiz Dubai’ye yakın Ajman Emirliği’nde gözüküyordu. Fiyatta kişi başı 100 ‘er Euro kadar fark ettiği için, bu otel seçeneğini tercih ettim ki etmeseymişim daha iyiymiş. Daha önceden tecrübeli olduğum için gezi planım hazırdı, kızımla daha rahat daha dolu bir program yaptım.

Dubai kısa süreli turist vizesi veriyor, o yüzden ben de tekrar vize aldım, tur şirketimiz vizelerimizi hızlıca, sıkıntısız aldı. Daha önce de anlattığım gibi, Dubai vizesi barkotlu bir Word dosyası halinde mailinize  geliyor, siz yazıcıdan çıktı alıp yanınızda taşıyorsunuz. Pasaport kontrolünde bu çıktı incelenerek pasaportunuza vize basılıyor. Girişte ve çıkışta yanınızda olmalı , çıkarken de kontrol edilip işlem yapılıyor.

Uçağımız Sabiha Gökçen Havaalanın’dan  gece 23:30 ‘da hareket etti, sıkıntısız keyifli bir uçuştu.

Fly Dubai, çok modern bir hava yolu şirketi, uçakta ücretli alkollü içki servisi ve yemek servisi var. Bir önceki Dubai ziyaretimde Air Arabia ile seyehat ettiğimden Fly Dubai’nin içecek ve yemek servisinden ve hostes ilgilisinden çok memnun kaldım.   Sabah saatlerinde Dubai International Havaalanına indik, retina taramasından ve pasaport kontrolünde çok beklemedik düzenliydi ve hızlı ilerliyordu. Dubai’ ye has ilk başta ağır gelen ama sonra egzotik bir hava alan farklı parfüm kokuları özellikle Emirate’s vatandaşlarından etrafa yayılıyordu. Dubai’ de benim ilk seyahatimde de dikkatimi çeken çok bakımlı Emirate’s  kadınlar ve erkekler yerel kıyafetleri, taşıdıkları ultra süper lüks marka çantalar ve gözlüklerle tekrar bir süre ilgi odağım oldular.

Sadece otellerde alkollü içki satışının olduğunu tecrübe etmiş olduğumdan free shoptan gerekli alışverişimi yaptım, Dubai ‘ye 45 dk-1saat uzaklıkta olan Ajman Emirliği’nde Şeyh kurallar konusunda daha kurallar varmış, otellerde de alkollü içki satışı ve servisi yokmuş, freeshop’tan alışveriş yapmam doğru bir karar olmuş.

Otele transferimiz esnasında panaromik şehir turu yapıldı ,Marina ‘da kahvaltı ve kahve keyifliydi.

1362
Kızımla Marinada 

Dubai Marina’dan Ceylin ‘de çok etkilendi.

Ajman Emirliği’ndeki otelimiz Ramada Suits, Dubai’ye uzak olması dışında gerçekten çok güzeldi, kendi plajı vardı, kapalı yüzme havuzu, SPA merkezi ve Bali masajı hizmetleriyle tam bir tatil oteliydi.

Otelden belli saatlerde Dubai’ ye ücretsiz servis vardı, servis saatleri çizelgemizi yanımıza alarak Ceylin ile şehrin keşfine başladık .

Servis metro durak noktalarına kadar götürüyordu, sıkıntı yaşamadık, metroyla yolumuza devam ettik .

Dubai,  denizin içeri girdiği  bir boğazla iki yakaya  ayrılıyor, bu boğaza “Creek” deniyor, Creek bölgesinin sağında kalan taraf Eski Dubai, “Deira” bölgesi, burası biraz daha düşük gelirli insanların, emekçi kesimin yaşadığı bölge, eski çarşı, altın çarşısı, baharat çarşısı, parfüm çarşısı, ucuz elektronik bulabileceğiniz Tahtakale benzeri dükkanların olduğu çarşı bu tarafta, elektronik eşya, gerçekten buradaki küçük dükkanlarda ,sıkı bir pazarlıkla ciddi ucuz fiyata alınabilir, ama orjinal olduğu konusunda emin değilim . Bir de bu bölgede yanınıza yaklaşıp uygun fiyata orjinal marka çanta ve gözlük sattıklarını söyleyen insanlar oluyor, itibar etmeyin  boşuna para harcarsınız hepsi Çin malı sahte ürünler, benden söylemesi. Diğer yaka yani Yeni Dubai kısmının adı “Bur Dubai”, otel seçerken biraz daha pahalı olsa da bu taraftan seçmeye dikkat edin, bu iki yaka birbirine kara yoluyla da bağlanmış taksiyle istediğiniz noktaya hızlıca ulaşabiliyorsunuz, zaten özellikle gündüz saatlerinde trafik yoğunluğu hiç yok, çok rahat.

Ama bu iki yaka arasındaki en keyifli ulaşım araçları , abra denilen saldan hallice tekneler, dok denilen isklelerden sürekli hareket halindeler , ücreti çok çok ucuz, biraz sıkışık ve farklı bir seyehat ama çok otantik , zaten 15 dk.sürüyor.

Dubai Metrosu; önemli cazibe noktalarına göre durakları ayarlanmış, yer üzerinde havaya döşenmiş ray sisteminde gidip gelen tek hatlı modern bir tren, kadınlar için pembe bölüm var, kadınlar isterse karma bölüme binebiliyor ama pembe bölüme erkeklerin geçmesi yasak. Bir de gold class vagon var orası da lüks ve pahalı bölüm,  ben hep ekonomi bilet aldım gold class hakkında fikrim yok. Metro hattı Creek bölgesinde ikiye ayrılıyor, karşı tarafa aktarma yaparak geçilebiliyor. Metro hattının bir çok noktası turistik noktalara yürüme mesafesi için çok uzak kalıyor, metro duraklarında kısa mesafe taksiye binmek  büyük kolaylık.

İlk günümüzde Ceylin ‘le Jumeriah plajına gittik, akşam üzeri, güneş batarken Burj Al Arab manzarasıyla ılık denizin ve kadife kumların tadını çıkardık.

1415
Kum ve Deniz

Havlu taşımaya gerek yoktu, hava çok sıcaktı hemen kuruduk, gezmeye tam gaz devam ettik.

1396

Akşam saat 20:00 dan sonra her saat başı Dubai Mall’ un önündeki devasa havuzlarda müzikli su gösterileri oluyor, çölün ortasında, çok değerli olan ve zor bulunan suyla böylesine etkileyici, böylesine muhteşem gösteriler yapılmasından daha önce çok etkilenmiştim. Ceylin’le de izledik o da çok etkilendi, ikimiz de soluksuz izledik.

1896
Su Gösterileri Harikaydı

Diğer günlerde, bir tam günümüzü Deira, Eski Dubai bölgesine ayırdık. Eski Dubai Bastakia bölgesi, eski bedevi çöl yaşam tarzını sergileyecek şekilde korunmuş, müze gibi gezilebiliyor, keyifliydi.  Abra teknelerle karşıya geçtik, baharat çarşısından yöresel kıyafet ve çeşitli hediyelik eşyalar aldık, bu bölgedeki çarşılarda pazarlık şart, bir satıcının tanesine 100 Dirhem  fiyat verdiği üzeri deve işli kırlenti tanesini 10 Dirhem’ e almıştım. Zaten satıcıların ellerinde hesap makinası var, söyledikleri fiyatı hesap makinasına yazıyorlar, siz istediğiniz fiyatı yazıyorsunuz, o tekrar fiyat veriyor, vazgeçtim almıyorum deyip devam ederseniz arkanızdan yetişip sizi ikna etmeye çalışıyorlar. Israrcı olursanız ilk söylediğiniz komik fiyata alabilirsiniz ürünü. Yine bir benden söylemesi …

2220
Yöresel Kıyafet

Ceylin ,ciddi pazarlıklarla aldığımız yöresel kıyafeti  giydi.

2102

Hediyeliklerimi taşımakta zorlanınca valiz almıştım , oh çeke çeke çok rahat taşıdım.

Parfüm çarşısında yöresel parfümler ve dünyaca ünlü markaların parfüm özleri satılıyor, çok küçük şişelere dolduruyorlar, kalıcılıkları orijinal parfümler ayarında, fiyatlar uygun, hediye alınabilir.

Yarım  günümüzü Dubai Mall içindeki akvaryuma ayırdık. Ceylin zaten gelmeden araştırmış ,akvaryumu  ve Burj Khalifa’ ya çıkmayı çok istiyordu. Burj Khalifa çıkış biletlerimizi 1 ay önceden internet üzerinden daha uygun fiyata satın aldık , sonra çok kolaylık oldu tavsiye ederim.

1516
Akvaryum

Akvaryumda çok çeşitli ve devasa balıklar vardı. Ceylin’in görmek istediği kadar varmış.

Burj Khalifa’ya çıkış noktası At the Top Of yönlendirmeleriyle Dubai Mall’ın en alt katında, randevu sistemiyle çalışıyor, biletinizi belli saatlere alıyorsunuz, saatinize 20 dk. kala çıkış noktasında olup çıkışa doğru kontrolden ve kapılardan geçmeye başlıyorsunuz, biz 80. kata bilet almıştık. Çok beklemeden sıramız geldi, kapılardan geçerek bir görevli eşliğinde asansöre bindirildik, asansör o kadar hızlı ki, 1-1,5 dakikada çıktık 80. kata ve hiç hareket hissetmedik, çok farklı anlatılmaz bir duyguydu.

1823
At The Top Of 

At The Top Of… nefes kesici…

Medinat Jumeriah, yapay kanallarla çevrilmiş, eski bedevi yaşam tarzındaki evler şeklinde inşa edilmiş, bir kısmı otel, bir kısmı alışveriş merkezi bir kısmı da lüks restoranlardan oluşan bir kompleks, Burj Al Arab en güzel buradan fotoğraflanıyor. Kanal boyunca restoranların dış mekan masaları yerleştirilmiş, sıcak dönemde gece bile dışarı çıkılamıyor, gece sıcaklıkları da çok yüksek, Eylül dönemi bir miktar soğuk yaz başladığı için biz kanallarda tekne turu yapabildik, tekne turu biraz pahalıydı (yaklaşık 60 Dirhem), olmasa da olur bir aktivite, kızım çok istediği için bindik yoksa ben düşünmüyordum.

1764
Medinah Jumeriah Tekne Gezisi
1875
Burj Kalifa 

Bizim anne kız seyahatimiz böyle dolu dolu ve çok keyifli geçti. Çöl safari ye gidemedik sadece hem vaktimiz çok yetmedi hem de eşimle tekrar gelmek istiyorduk. Ceylin’ de babasıyla birlikte geldiğimizde hep birlikte gitmeye ikna oldu, bu arada Mall of Emirates ‘ te alış veriş merkezi içinde yapay olarak oluşturulmuş gerçek bir kayak merkezi var. Merkezin içinde kayak yapmaya müsait suni kar bulunmakta, sadece kayak kıyafetleriyle girilebiliyor, karlı çam ağaçları, telesiyejler her şey var, biz girmedik dışarıdan izledik, insan inanamıyor, görmeniz lazım.

Wild Wadi, su parkı dünyanın sayılı su parklarından zaman ve ayırıp deneyimlemek güzel olurdu,  bir günümüzü alacağından biz zaman ayıramadık. Giriş kişi başı 250 Dirhem. Size fiyatı yüksek gelebilir ama bu büyüklükteki kompleks için değer.

Ayrıca Dubai Hard Rock Cafe yeni açılmış ,ben ilk geldiğimde gitmiştim, çok çok büyük kocaman bir bina alt katı restoran ve canlı performans sahnesi üst katlar kendi ürünlerinin satışı için, farklı ve devasa bir Hard Rock’tı, Alkol servisi var.

2016 Eylül

Gelelim geçen sene Eylül ayında, Kurban Bayramı tatilinde ayarladığımız, ailecek Dubai tatilimize. 2016 yılı, Mart ayı gibi , eşimle ucuz bilet bakmaya başladık. Eylül ayındaki Kurban Bayramı tatili de 9 gün gibi gözüküyordu, yaklaşık 6-7 ay öncesinden Kurban Bayramı tatili tarihlerine yani Eylül ayı ortalarına Fly Dubai’ den biletlerimizi aldık. Booking.com sitesinden Jumeriah Bölgesindeki Holiday Inn Jumeriah Oteline, 6 gece rezervasyon yaptık, erken tarihte uçak bileti almak ve otel rezervasyonu  yapmak fiyatlarda ciddi miktarda avantaj sağlıyor. Bu sürede Eylül’e kadar başka seyahatlerimiz oldu,  bahar geçti, yaz geçti, tatillere gidildi, denizlere girildi.

Vize işlemlerimize aracı bir firma yardımıyla ,uçuş tarihimize 1 ay kala başladım , uçak biletlerimizi, pasaport fotokopilerimizi, otel rezervasyonumuzu firma yetkilisine gönderdim,  iki üç gün içinde vizelerimiz mail adresime gönderildi.

Veee sabırsızlıkla beklediğimiz Dubai tatil tarihimiz geldi. Uçuşumuz Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan gece saat 23:00 de gerçekleşti. Yaklaşık 5 saat süren bir uçuştan sonra sabaha karşı daha hava yeni aydınlanırken Dubai ‘ye indik,  pasaport kontrolleri kısa sürdü, bavullarımızı da sorunsuzca alıp hava limanından ayrıldık. Taksiyle önce otelimize gittik, rezervasyonumuz  kontrol edildi, sorun yoktu, otel personeli çok kibar ve ilgiliydi. Giriş saatimiz öğleden sonra olduğundan dolayı  bavullarımızı otele bırakıp  taksiyle Marina ‘ya gittik. Sabahın çok erken saatlerinde Marina ‘da açık  yerler olduğunu okumuştum, bu saatte bile  hava gerçekten  çok sıcaktı. Restoran ve kafelerin  dışarı kısımlarında hiç hareket yoktu. Biz de kapalı alışveriş merkezi gibi olan Marina ‘nın kapalı kısmına girdik. Burada Starbucks ‘ın olduğunu görünce hemen kahve kruvasan bomba bir kahvaltı ile enerjimizi geri kazandık. Otel giriş saatine kadar Marina’da biraz dolaştık, dinlendik.

14225625_10157381656180621_1825092703035307751_n
Dubai Marina ‘da sabah

 

14264859_10157382042720621_8252682263284222884_n
Daha kahvemizi içmemişiz yorgunuz

.

Bu tatilimizde zamanla ilgili rahat olduğumuz ve aynı zamanda ben aşağı yukarı bir must do (mutlaka yap) listesi hazırlamış olduğum için daha keyfe keder gezdik. En çok Dubai Mall ‘da vakit geçirdik, su gösterilerini neredeyse her akşam geç saatlere kadar izledik. Gittiğimiz her yerden dönüşte su gösterilerini izlemek için Dubai Mall’a uğradık.

14329952_10157395648020621_823898890614662676_n
Dubai Mall

Dubai Mall  içindeki devasa şelale ve atlayan insan heykelleri, hem ferahlatıcı hem de çok güzel görsel etkiye sahip.

Eşim profesyonel fotoğraf makinası almak istiyordu, biraz ona odaklı büyük Mall ları gezdik , fiyatlar ortalama aynı ,Türkiye’den üçte bir oranında ucuzdu.En uygun fiyatı Deira City Center Mall ‘da bulduk. Yanında bir sürü hediyeyle birlikte Nikon’un kendi mağazasından satın aldık. Bastakia bölgesindeki müzeleri ve eski mahalleleri gezip Abra tekneler le bir kaç kez Deira tarafına geçtik. Parfüm çarşısı,Altın çarşısı, Baharat çarşısı eşimin de çok ilgisini çekti.

14358699_10157386681225621_1949658416214400567_n
Abra ile karşıya geçme keyfi

 

14322249_10157386681345621_7021680870428320878_n
Abra Turu
14364872_10157400258635621_5542052974943602663_n
Bastakia ,Textile Souk’tan aldığım Sari

Metro hattının son duraklarına yakın İbn Battuta Mall, farklı medeniyetlere atfedilerek tasarlanmış, Mısır Piramitleri kısmı, Dinazor fosilleri kısmı, bölüm bölüm bir çok kısmı var. Çok büyük bir alışveriş merkezi, ara ara açık hava bölümleri var. Oldukça keyifli görülmesi gereken yerlerden biri. Dubai Marina ‘ya çok yakın metro ile buraya gidip çıkışta taksiyle Marina’ya geçilebilir, geceleri Marina harika, gökdelenler ışık ışık  çok farklı ve  edinilmesi gereken bir tecrübe.

Medinat Jumeriah’ı eşim de çok sevdi,  iki akşam Medinat Jumeriah’ta yemek yedik. Alkollü içki servisinin olması da bizi cezbeden noktalardandı, iki sefer de İtalyan restoranında pizza, makarna ve salata tarzı ürünleri tercih ettik. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bölgedeki restoranlarda fiyatlar yüksek. Bu nedenle  diğer günler alışveriş merkezlerinin içindeki restoranlarda ve  yemek katlarında yemeği tercih ettik.  Dubai Mall’ın içinde ünlü New York Hamburgercisi  Shake Shack vardı ve çoğunluk orada yedik fiyatları fast food kısmına göre yüksekti ama lezzet ve sunum şahaneydi. Çok ta popüler bir restorandı turistlerden çok Emirate’s vatandaşlar vardı. Alkollü içecek servisi yok bu arada.

14292262_10157401996855621_1306063144483808851_n
Burj Al Arab

Wild Wadi Su Parkı programını erteledik yerine Hard Rock Cafe ‘ye gitmeyi tercih ettik, Hard Rock Cafe Dubai Festival City Alışveriş ve Etkinlik kompleksi’nde, kısmen yakınında, Emirates ve Creek  metro durakları var, bunlardan bir tanesinde inip, taksiyle Hard Rock Cafe ‘ye ulaşabilirsiniz. Klasik menüleri her zamanki gibi çok başarılı fiyatlar normal, alkollü içecek servisi var. Çok sık akşam  kendine ait özel sahnesinde canlı performanslar olmakta. Bir akşam yemeğimizi burada yedik, canlı müzik harikaydı. Ceylin çok sevdi.

14333728_10157388227300621_4062385037121430715_n
Hard Rock Cafe ‘de keyifliyiz

 

Çöl Safari Turumuzu, Dubai Mall Ana girişindeki (Taksi  durağının olduğu giriş) desklerden, biraz da pazarlık yaparak (pazarlık yapmayı sakın unutmayın) satın aldık. Akşam üzeri saat 15:30 gibi telefonla arandık, otelimizin kapısından 4×4 lüks bir arazi aracıyla çöle doğru yola koyulduk. Benim ikinci çöl safari deneyimim olmasına rağmen ben de en az Cenk ve Ceylin kadar heyecanlıydım. Çöle ulaşana kadar yaklaşık bir saat yolculuk yaptık, yaklaşırken, dinlenme tesisi benzeri küçük bir yerde ihtiyaç molası verildi, eşarplar ve hediyelik eşyalar satılıyordu. Yöresel puşi benzeri eşarplar burada çöle göre  daha uygun fiyatlı ben burdan alıp, orjinal şekliyle başıma bağlatmıştım, fotoğraflarda hoş oluyor.

Çöle girişte araçların lastik havaları indiriliyor belli noktalardan Safari’ye başlanıyor. kum tepelerinden uçarak, kayarak, yer yer araçla takla attığınızı sanarak yaklaşık yarım saat kırk dakika inanılmaz heyecanlar yaşıyorsunuz. Sizin çığlıklarınıza ve tepkilerinize göre yapılan atraksiyonlar değişiyor bence, benim daha önce katıldığım daha sakin geçmişti, bu sefer çok fazla korku heyecan karışık duygular yaşadım, Ceylin ve Cenk ‘te çok eylendiler. Safari macerasında transfer, akşam yemeği, bedevi çadırında gösteriler ve tekrar otele geri transfer ödediğiniz ücrete dahil. Sadece yırtıcı kuşla fotoğraf çektirmek, deve ile dolaşmak gibi ilave aksiyonlar ekstra ücretli.

14317401_10157397558210621_3449772527129538045_n
Çölde Safari

Çöl safari,deneyimlenmesi gerek ,anlatılmaz yaşanır.

14359086_10157397558510621_8985677540836132700_n
Deve Turu

Ceylin daha önce Burj Khalifa ‘ya çıktığı halde babasıyla tekrar çıkmak istedi.

14369933_10157405462330621_20122463852986084_n.jpg
Baba Kız Burj Kalifa

Ceylin, gezerken aldığı broşürlerde, Mirdif City Mall’da Sky Diving yapıldığını görmüş. Görür de istemez mi ?

Metro hattının son durağı Rashidiye ‘ye yakın Mirdif City Mall. Ceylin ‘in Sky Diving  yapması için, yarım günümüzü de buraya ayırdık. Alışveriş Merkezi  konsepti diğerleriyle aynı çok fazla gezmedik, Sky Diving için sıramızı aldık, çok kalabalıktı .Uzun bir sıra bekledik. Ceylin çok eylendi, biz de onu dışarıdaki büyük ekrandan izledik, güzeldi.

14370124_10157391349360621_8322085388054764117_n
Dubai Plajları

Dubai aile seyahatimiz;

Özetle, keyifli, macera dolu ve eylenceli geçti. Kış aylarında, yaz ayını doya doya yaşamak maceradan maceraya koşmak için çok güzel bir destinasyon Dubai. Hem çok fazla etkinlik var yapılacak, hem çok güvenli,  hem de insanlar birbirine karşı çok saygılı ve anlayışlı. Turistler çok ana konular dışında, özgür. Bunlar, umimi yerlerde kadın ve erkeğin fazla samimi olması, sokakta alkollü içki içilmesi gibi. Kılık kıyafet konusunda turisler için bir sınırlama yok.

Dubai Gezi Notlarım” için bir yanıt

  1. Syn Yaşam Mühendisi! Önyargılar insanın kendi önüne kendi eliyle duvar örmesi gibi bir şey. Bazı gerçekleri ancak gözlerimizle görüp yaşadıktan sonra daha iyi anlamlandırabiliyoruz. Güzel Ülkemizde gezilip görülmesi gereken yerlere dair gezi notlarınızı da bekleriz..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s