En son ne zaman kendinizi harika hissettiniz?

 

Cevap veriyorum;

2017 yılı , nisan ayının ortalarında ,güneşli bir bahar sabahında ,kendimi harika hissediyordum.

Venedik’te sabahın erken saatleri.Güneş yeni doğmuş.Hafiften güzel bir müzik geliyor kulağıma.

Taze kahve kokusu alıyorum.Manzaram muhteşem.

Eşim Cenk ,kızım Ceylin ve ben, erkenden uyanmışız,Grand Kanal kenarında, küçük bir kafede ,kahvemizi içmiş çikolatalı ve tereyağlı çıtır çıtır kruvasanlarımızı yemişiz.Rialto Köprüsüne,ulaşmaya çalışıyoruz….

IMG_2969

Keşfimizi ağırdan alıyoruz, haritalarımıza ya da telefonlarımıza bakmadan yönümüzü  bulmaya çalışıyoruz,her yer birbirinin aynısı.Ara ara küçük köprülerden geçip çıkmaz sokaklara dalıyoruz.Kaybolmaktan keyifliyiz.Sokak başlarında belli belirsiz işaretler,oklar var.Rialto yazan oku bulup takip ediyoruz.kanallar köprüler,belki 700, 800 yaşında temelleri suyun içindeki kazıklara oturmuş binalar, fotoğraflar çekiyoruz,zaman durmuş…

Venedik,  Bologna,  Floransa ve Pisa  gezimiz;

Nisan ayı;  Ceylin ‘in de doğum günü bu ay içerisinde olduğundan ,çok özenerek program  yaptığımız zaman.Son 3-4 yıldır da Ceylin’in doğum gününü gittiğimiz şehirlerdeki ,Hard Rock Cafe’de kutlamak bizde bir gelenek oldu.

2017 Nisan ayı için planımızı, herzamanki gibi , daha uygun fiyatlar yakalayabilmek için aralık ayı sonlarına doğru yapmıştık.İtalya ‘da ;Venedik  ve Floransa’yı öncelikle görmek ve detaylıca gezmek istiyorduk .İstanbul ‘dan  Venedik ‘e  direk uçuşlarla İstanbul  Bologna ‘na uçuşları arasında çok  fiyat farkı vardı.

Bologna, hem uçak bileti hem de konaklama açısından çok daha ekonomik görünüyordu.Bologna Venedik arasının trenle 1,5 saat olduğunu öğrenince uçuşumuzu Bologna’ya planladık.

IMG_9516

Venedik Bologna arası tren saatlerine, internetten  kolaylıkla ulaşabilirsiniz.sabah 7:30 da başlıyor her saat başında var.

Konaklamamızı iki gün Venedik beş gün Bologna olarak, Booking.com sitesi üzerinden ayarladık. Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan 2 saat 15 dakikalık,sıkıntısız bir uçuşla Bologna Marconi Havaalanı’na indik. Havaalanı küçük ve kolaydı,çok vakit kaybetmeden hızlıca pasaport kontrolünden geçtik.Bavullarımız için de fazla beklemeden çıkışımızı yaptık.Merkeze yakın olduğunu bildiğimiz için, taksiyle merkez tren istasyonuna gittik. Venedik’ e yarım saat aralıklarla  trenler vardı. Çok hızlı tren biletleri 50 Euro civarı hızlı tren biletleri  ekonomi sınıfı  11-17 Euro arasıydı. Saatlere göre  de fiyatları değişiyor.

 

Keyifli bir tren yolculuğuyla Venedik St.Lucia tren istasyouna vardık.

Yolculuğumuz boyunca manzara çok güzeldi.Bağ evleri ,otantik dağ köyleri, yemyeşil doğa, inanılmaz güzeldi  ve yolculuğumuzun  nasıl geçtiğini anlamadık.

IMG_2713

Venedik St.Lucia Tren istasyonu.

Otelimiz  Residennza -Ca Dairo ,ünlü Rialto köprüsüne yürüme mesafesinde,içinde mutfağı olan, kanal manzaralı, şirin bir daireydi.Çok memnun kaldık. Fiyat fayda dengesi çok iyiydi.Tavsiye ederim.Kahvaltı yoktu,ama çok yakın, şirin kafeler vardı, sıkıntı yaşamadık. St.Lucia tren istasyonuna yürüme mesafesinde olan otelimizi çok kolayca bulduk. Rezervasyonumuz hakkında bilgileri vardı, hızlıca işlemlerimizi yapıp odamıza yerleştik.Odamızın iki penceresinden de manzaramız,  Venedik kanal ve köprüsüyle süslenmiş şirin bir sokaktı. Eşyalarımızı bırakıp hemen dışarı çıktık  ve keşfimize  başladık.Hava hafif hafif kararıyordu.

.IMG_3753

Otelimizin girişi çiçekler ve ağaçlarla doluydu.

 

IMG_2795

Mor salkım aşkına…

Köprüler boyunca ,gidiş ve dönüş yönünde akan bir turist kalabalığı vardı,onlara takıldık.

IMG_2815

Yol bizi buldu, ufak bir meydan olan Piezzola Roma ‘ya ulaştık.Burda toplu taşıma aracı olarak kullanılan vapurettoların durağı da var. Restoranlar,mağazalar,kıyafet ve maske mağazaları muhteşemdi.Akşam yemeğimizi burada yemeğe, ve yine gezerek otele dönmeye karar verdik.Bu arada Venedik’te yeme içme işleri biraz pahalı,  iki porsiyon makarna ve  bir adet dört peynirli pizzaya ,iki kadeh şarap la birlikte 60 euro civarı ücret ödedik.Aslında bu ilk meydanda yemeyip biraz daha San Marco Meydanı ‘na doğru yürüseymişiz ,karşımıza  daha uygun fiyatlı restoranlar  çıkacakmış. Neyse dedik, ilk akşamımızdı , pizzamız ,makarnalarımız ve şarabımız çok çok lezzetliydi.Çok keyifli bir akşamdı bizim için.

Ertesi gün sabah erkenden, Rialto Köprüsü ve  San Marco meydanı yönünde yürüyerek keşfimize başladık.Sabah saatleri ,nisan ayı olmasına rağmen biraz soğuktu.Hava ancak öğleye doğru ısınıyordu.Sabah erken saatte güne başladığımız için, hep kat kat giyindik.Sırt çantalarımıza hırkalar, montlar aldık.

Venedikte ulaşım,  Vapuretto denilen ve kanallar üzerinde dolmuş gibi gidip gelen, üzerleri kapalı, teknelerle sağlanıyor, ama biz yürüyerek keşfetmeyi tercih ettik.Aslında kaybolarak gezmeyi diyebiliriz ,bütün sokaklar birbirinin aynısı sanki  labirent gibi.

IMG_2870

Odamızın penceresinden ,sabah manzaramız.

IMG_2999

Rialto Köprüsüne uzaktan bakış.

Rialto Köprüsü, Büyük Kanal üzerindeki en büyük köprü ,etrafında bir sürü hediyelik eşya  dükkanları  var,çoğu da kuyumcu.Hepsi birbirinden güzel.İçeri girince dışarı çıkılamayanlardan. Kuyumculardaki fiyatları bilmiyorum ama, hediyelikler uygun fiyatlıydı.

 

IMG_3060

Rialto Köprüsünden kuş bakışı, aşağıda sıra sıra restoranlar,kafeler.

San Marco Meydanı ,Adını San Marco Bazilika’sından alıyor ,Mimarisi  çok göz alıcı olan  bu yapının ,dış cephesinde ve çatısında altın kaplama deteylar var.Ayrıca Büyük İskender’e hediye edilen ünlü ,saf bronz , Mahşerin Dört Atlısı ‘da burada sergileniyor.Bazilika ‘nın çatısındaki heykel, birebir kopyası,orjinal heykel ,ücret ödeyerek girdiğiniz iç kısımda ,özel bir salonda sergileniyor.

IMG_3652

San Marco Kilisesi.Ve Mahşerin Dört Atlısı.

IMG_3356

Bazilika’nın tam karşısında Ünlü Çan Kulesi var.

Büyük Meydan’da, Bazilika ‘nın yanında Dükler Sarayı ,dikkat çekiyor.Ceylin ve Cenk içine girmek istediler, ben girişindeki uzun kuyruğu  görünce meydanda bir kafede oturup etrafı izlemeyi tercih ettim.Yaklaşık yarım saat sonra,Ceylin ve Cenk’te sırada beklemekten yoruldukları için içeri girmekten vaz geçtiler.

 

IMG_3379

Meydanı ,Dükler Sarayı ve devasa büyüklükteki Sansovino Kütüphanesi çevreliyor,ortada kafeler,restoranlar var.Yeme işleri kadar İçme işleri de biraz pahalı bu meydanda, bira  fiyatları 10-15 Euro arasında,yemek fiyatları ,25-30 Euro arasında değişiyor.Hemen yanımdaki restoranda , smokin giymiş bir müzisyen canlı piyano resitali veriyordu.Garsonlar ,özel üniformalı  ,şapkalı ve eldivenliydi.Benim bütçemi aşabilecek bir restoran izlenimi edindiğim için  hemen yanındaki daha sıradan giyimli çalışanları olan bir restorana oturdum.Peroni biramı içerek  ,piyano resitalini dinledim.Çok çok keyif aldım, çok güzeldi.

 

IMG_3408

Mahşerin Dört Atlısı

San Marco Meydannı’na  girdiğimiz tarafta ,üzerinde burç figürlerinin olduğu bir saat kulesi var ,bu kule de meydanın simgelerinden birisi.

 

IMG_3828

Burç Figürlü  Saat Kulesi’nin önünde havalara uçuyorum.

Hard Rock Cafe Venedik ‘te  bu meydanda , Saat Kulesi’ne çok yakın.Akşam yemeğimizi Hard Rock Cafe ‘de yedik ,Ceylin’in doğum gününü kutladık.Yemekler çok güzeldi,fiyatlar diğer  Venedik  restoran fiyatlarına göre daha uygundu.

 

IMG_3686

Venedik’te iki dolu gün geçirdikten sonra, sabah erken saatlerde  Bologna ‘ya doğru yola çıktık.Bologna’daki otelimiz Hotel Astorya’yı yine Booking.com üzerinden önceden ayarlamıştık. Floransa ve Pisa’ya günübirlik gidip gelmeyi düşündüğümüz için ,otelimizi Bologna Merkez Tren İstasyonu’na yakın olacak şekilde ayarlamıştık.Çok ta  isabetli bir seçim yapmışız.Otelimizde sabah saat  7:30  da başlayan kahvaltımızı hızlıca yapıp, on dakikada  istasyona yürüyüp, saat 8 trenine yetişebiliyorduk.

Öğleden sonra otelimize giriş yapıp yerleştik.Fiyatına göre, çok çok güzel,ferah, temiz bir oteldi.Kahvaltısı iyiydi.

Sınırsız espresso,latte ,demleme kahve ,peynir ve pastırmaçeşitleri,meyve yoğurt,yumurta ve taze kruvasanla zengin bir kahvaltı büfesi vardı. Memnun kaldık, tekrar gidecek olursam aynı oteli tercih ederim.Eşyalarımızı odamıza bırakıp başladık Bolonya keşiflerimize.

IMG_9523

Bologna, İtalya’nın kuzeyinde,Emilia-Romagna bölgesinde ,zengin yemek kültürüyle tanınıyor.Bolonez soslu makarna’nın ana vatanı.Binalarının yapımında kullanılan tuğlaların ham maddesi kırmızı renkli bir toprak olduğu için ,tüm binalar farklı koyu kırmızı, bordo arası bir renkte,bu sebeple kızıl şehir de deniyormuş Bologna’ya.

IMG_4161

Çok küçük bir şehir,merkezde önemli noktalara çok rahat yürüye biliyorsunuz.Maggiore Meydanı önemli merkez noktalardan.Meydanın etrafında  çoğunlukla butik şarap mağazaları var.Bölge bölge ayrılmış şarapları tadabiliyorsunuz,satıcılar sizi şaraplar hakkında bilgilendiriyorlar.Bu mağazalardan Toskana vadisi’nin ünlü,kaliteli ve ödüllü şaraplarını oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Meydana çıkan  ara sokaklarda, trattoria denen küçük restoranlar ,kafeler,küçük publar var.Akşam yemeğimizi sevimli sıcak bir aile’nin işlettiği bir trattoriada yedik.Yemekler gerçekten çok lezzetliydi,şarap çok başarılıydı.

Fiyatlar, Venedik’e göre uygun, bizim bütçemize  göre idare eder seviyedeydi.Akşam yemeğinden sonra meydanda biraz daha oturup,Ertesi günün programına karar verdik.Bologna’da kalıp biraz dinlenmek ya da Floransa’ya gitmek arasında  kritik yaptık ve Floransa’ya gitmeye  karar verdik.Tren saatlerini araştırdık ve kişi başı bilet fiyatının  9 euro olduğu sabah 8:09 trenine yetişmeyi planladık.

IMG_9528

Bologna Floransa arası ,yaklaşık 2 saat. Biletlerimizi merkez istasyonunda,ekranlı bilet otomatlarından aldık.İngilizce dil seçeneği var ve kredi kartı geçerli.Biletler, ödemeyi yapınca basılarak  makinanın alt bölmesine düşüyor. O bölmeden  alıyorsunuz.Trene binmeden önce biletlerinizi, peronların yanındaki, bilet okutma cihazları ndan okutmanız gerekiyor. Eğer okutmazsanız ,trenin içindeki kontrolde,  biletleriniz geçersiz sayılıyor.Trene yetişme telaşıyla bu önemli detayı atlamayın.

Aktarma durağı ,biletlerin üzerinde yazıyor,o durakta inip terminal numarasını bulup diğer trene biniyorsunuz. Trene binmeden önce, biletler tekrar okutuluyor.Genellikle aktarma  yapacağınız trene geçebilmek için  15-20 dakika kadar vaktiniz oluyor.Biraz hızlı davranmak lazım.Diğer trene yetişebilmek için biz, sırtımızda çantalarımızla peronlar arasında koşmuştuk.

Floransa , önemli noktalarına yürüyerek ulaşabileceğiniz,küçük bir şehir.Rönesans’ın  ortaya çıktığı bu şehir,farklı mimari tarzıyla dikkat çekiyor.Yürüyerek başlayan keşif rotamızda,önce  Floransa’nın ilk büyük bazilikası S.Maria Novella ‘yı gezdik.Karşı sokağından girip ufak bir Pazarın içinden geçip Cappelle Medicee (Medici ailesinin kilisesi) ve 13. İla 17 y.y lar arasında Floransa’da yaşamış ünlü Medici ailesinin San Lorenza Basilikasını ziyaret ettik. Medici Ailesi ,bankacılık ve ticaret ile uğraşarak Floransa’nın en zengin ailesi olmuş. Bu zenginlikle,aile siyasete de atılmış. Sanata ve  sanatçılara çok önem verdiklerinden,kendileri adına eserler üretmeleri için büyük paralar ödeyerek, sanatçıları Floransa’ya çekmişler.

Medici ailesi,bu eserlerin Floransa’nın dışına çıkarılmasını yasakladığı için,Floransa günümüzde hala ziyaretçi akınına uğruyor.

IMG_4295

Floransa’nın en meşhur yapısı ,1296 – 1435 yılları arasında inşa edilen Cattedrale Di Santa Maria Del Fiore, – Duomo’nun (Çiçeklerin Azize Meryemi) olduğu Piazza San Giovanni meydanında.

Floransa ,mimari tarz olarak diğer İtalya şehirlerinden çok farklı,özellikle Duomo Katedrali, tamamen beyaz mermerden yapılmış.Bronz işlemeli ana kapının üzerindeki işçilik hayret verici. Duomo Katedrali girişi ücretsiz.İçeri girmek isteyen turistler,çok uzun bir  kuyruk oluşturmasına rağmen, sıra çok hızlı ilerliyor.En fazla yarım saat kadar bekledikten sonra içeriye girdik.Girişte ,detaylı polis aramasından geçiyorsunuz ,sırt çantalarınızın  içine kadar arıyorlar.

IMG_4227

Katedralin iç mimarisi de farklı,Gotik bir havası var.

IMG_4462

Da Vinci Makineleri Müzesi  , önünden geçerken dikkatimizi çekti ve içeri  girmeye karar verdik. Kişi başı giriş ücreti ,yetişkin 10 euro, çocuk  6 euro ‘ydu. Burası Ceylin’in çok ilgisini çekti,iyi ki girmişiz dedik.

Floransa, yeme içme işlerinde  bisteka bifteği ve Toskana vadisi  Chianti şaraplarıyla ünlü. Bölgenin  verimli arazilerinde yetişen hayvanların etleri gerçekten çok lezzetli,pişirme usulleri de devreye girince fark kaçınılmaz olmuş.Yemeden farkı anlayamazsınız, zaten şarapları da bölgeye has dünyaca ünlü şaraplar. Denemenizi tavsiye ederim.

Duomo Katedrali’nin olduğu meydana açılan, ara sokaklarda ve meydanın kenarlarında küçük restoranlar var.Öğle yemeğimizi de bu ara sokaklardan birirnde, rengarenk çiçeklerin içinde masaları olan  restoranda yedik.Biftek ve şarap için kişi başı ortalama 20 euro ödedik.

IMG_4887

Hard Rock Cafe Floransa’ya, alış veriş için uğradık.Dışarıdaki masalarında oturup bişeyler içtik. İçerisi çok kalabalıktı.

Sinyore Meydanı’na doğru, ünlü Davut Heykeli’ni ziyaret etmek için, yürüyerek devam etttik. Çok fazla harita kullanmadık,o yöne doğru akan turist gruplarını takip ettik.

IMG_4525

Michalangelo ‘nun en ünlü eserlerinden Davud (David); orjinali Özel bir müzede koruma altına alınmış ,orada sergileniyor.Sinyore Meydanı’nda sergilenen birebir kopyası.Burası kalabalık bir meydan, heryerde başka muhteşem heykeller var.

Palazzo Vecchio 15. y.y’a ait bir bina,Medici ailesinin ilk sarayıymış.Şuan ise hükümet binası olarak kullanılıyor. Palazzo Vecchio’nun 94 metre yükseklikteki kulesine çıkıp şehri kuş bakışı izleyebilirsiniz.Palazzo Vecchio’nun girişinde sağda Herkül heykeli yer alıyor. Davut heykelinin solunda,Ammanatinin eseri olan Fontana del Nettuno (Neptün havuzu) ve meydanın tam ortasında, Cosimos I’in at üzerindeki heykeli bulunuyor. Her bir heykel mitolojik olayları anlatıyor.

IMG_4505

 

Bologna’ya dönüşümüze geçmeden önceki durağımız ,Arno Nehri üzerindeki Ponte Vecchio Köprüsü’ydü.Köprü 1400 ‘lerden  günümüze olduğu gibi korunmuş.Üzerinde 1500 ‘lere kadar kasap dükkanları varmış,1532 ‘de Medici Ailesi kötü kokular nedeniyle kasapları buradan tahliye ederek ,yerlerine kuyumcuları yerleştirmiş.Hala kuyumcular var.

IMG_4715

Nehir kenarında ,seyyar satıcılar ünlü ressamların  resimlerinin ve fresklerinin, kopyalarını satıyorlar.

Ben daha önceki seyehatimde, Botiçelli’nin, Venüs’ün Doğuşu tablosu’nu satın almıştım.Bu sefer , Klimt’in, Öpücük tablosu’nu aldım.Pazarlık yapmayı unutmayın.Resimlerin tanesine 20 euro isteyen  satıcı 3 eura’ya kadar düştü.

Akşam saat 19 gibi Bologna ‘ya dönüşe geçtik.Biletleri  araştırırken  uygun fiyatlı  direk Bologna treni bulduk.Aktarma yapmaya  göre kişi başı 5 euro fark ediyordu ama saat te geç olunca, uğraşmayalım dedik.

IMG_4914

Geç akşam yemeğimizi ,aslında İtalyanların normalde yediği saatlerde,daha sonra da çok tercih ettiğimiz, ev yemekleri,değişik şaraplar,peynir ve pastırma tabakları sunan keyifli küçük bir restoran Tamburuni‘de yedik.Fiyatlar ,peynir tabakları 10-15 euro,makarnalar 8-10 euro , kadeh şarap 5 euro civarıydı.

IMG_5042

Ertesi günümüzü Bologna’da kalıp, biraz dinlenmeye  ve Bologna’yı gezmeye ayırdık.Anlattığım gibi,Bologna küçük ,sevimli yürüyerek bir çok noktasına ulaşabildiğiniz, ilk izlenimlerim doğrultusunda ,sanat,kültür,yemek ve öğrenci şehriydi.Kafeler ve mağazalar Maggiore meydanı’nın etrafında toplanmıştı.Ana caddenin etrafı sağlı sollu büyük sütunlu çatılı koridorlar şeklinde sanki bir sarayın ya da kalenin içi gibiydi,kaldırımlar tarihi şehrin  granit mermer taşları korunarak oluşturulmuş, ara sokaklar ,bazı kafeler ve mağazalar sanki müze gibi.

 

IMG_5844

Meydan’ın etrafı ortaçağdan kalma binalarla ,kale gibi çevrilmiş,kafelerde otururken sanki zaman yolculuğuyla ortaçağa gidiyor insan.

IMG_5790

Joan Miro sergisine denk gelince,Bologna’ya aşkım bir kat daha arttı.Sakin,huzurlu lezzetli,keyifli Bologna ‘da bir de Joan Miro eserlerinin renkleriyle canlanmak anlatılmaz yaşanır bir deneyimdi.Sergi’nin afişlerini sokakların duvarlarında ve kafelerde gördük.Sergilendiği müze de çok kolay bir noktada olunca ,yağmurlu bir öğleden sonrayı Miro sergisi, ve kahve eşliğinde geçirdik.Giriş ücreti; yetişkin 17euro,çocuk 10 euroydu.

IMG_5215

Ortaçağı yaşayan adeta bir film seti Bologna sokakları.

IMG_5456

İçimdeki Çocuğu Miro Sergisinde şımarttığım anlar,keyifler,mutluluklar.

Gezimizin  bir diğer heyecanla beklediğimiz durağı tabiki Pisa ‘ydı. Ben,  daha önce 2010 yılında İtalya turu yapmış,Pisa Kulesini ziyaret etmiştim, ama tekrar görmek için Cenk ve Ceylin kadar heyecanlıydım.Yine akşamdan ufak bir ön araştırmayla tren saatlerimizi belirledik.Pisa ‘ya ulaşmak için iki aktarma yapacaktık.Sabah erkenden İstasyona geldik,bilet otomatından biletlerimizi aldık,daha önce de hatırlattığım gibi trene binmeden önce belli noktalardaki okuyucularda biletlerimizi okuttuk.Tren kalabalıktı.Koltuk numaramız olmadığı halde ,dört kişilik koltuklarda yerimizi aldık. Keyifli yolculuğumuza başladık.Yaklaşık 1,5 saat sonra Floransa’da indik, Lucca ‘ya giden trenimize biletlerimizde yazan terminalden geçiş yaptık.Kısa bir yolculukla, Lucca ‘ya ulaştık.Lucca ‘dan  Pisa ‘ya giden tren için 1 saat lik bir beklememiz vardı.Bu beklemeye çok sevinerek, İstasyondan Lucca merkezine yürüdük, Cenk ve Ceylin merkezdeki   katedrali gezdi, ben o sırada hızlıca  bir kaç ara sokak  ve meydan dolaştım.IMG_5512

Cenk ve Ceylin ‘in hayran kaldıkları Katedral.

IMG_5550

Lucca da, gerçekten en az 1 gün ayırıp gezilmesi gereken,tarihi değerleri korunmuş çok şirin bir yerleşim.

IMG_5534

Lucca Sokakları, çok çok güzeldi.

Lucca’dan  Pisa ‘ya  tren yolculuğu, yarım saat kadar sürüyor.Aktarma olayları karışık gelebilir ama oldukça kolay ,biletlerin üzerinde treminal numaraları yazıyor ,oklar sizi terminallere yönlendiriyor.Harekete hazır kapıları açık olarak bekleyen tren de bineceğiniz tren oluyor,heyecana gerek yok.

IMG_5756

 

Pisa ‘da trenden şehir merkezinde iniyorsunuz.İnsanları takip ederek yolunuzu çok kolay bulabilirsiniz merkeze doğru bir akış var.  Arno nehri şehrin içinden geçiyor ve sağlı sollu eski bianalarla muhteşem resimler oluşturuyor.Yiyecek pazarları,hediyelik eşya dükkanları ,restoranlarla dolu bir çarşıdan geçerek Vaftizhane,Katedral ve Kulenin bulunduğu Mucizeler Meydanı’na 15 dakika kadar yürüdük,yemyeşil bakımlı çimlerin ortasında  Pisa Kulesi ve Vaftizhaneyi  gördük ve başladık fotoğraç çekmeye, yaratıcılığınıza göre değişik Pisa kulesi fotoğrafları çekebiliyorsunuz,özellikle japon turistlerle birlikte ben de baya fotoğraf çektim.

IMG_5575

Kule’ye çıkmak ücretli ve tek seferde küçük guruplar halinde çıkarıyorlar,çıkış saati alabilmek için de sıra bekliyorsunuz,saatiniz yaklaştığında içeri girebilmek için de sıra var. Bilet Vaftizhane’ye girmek için de geçerli.Bana  sıra beklemek çok cazip gelmediği için, Ceylin ve Cenk’ten ayrılıp ,meydanın dışındaki hediyelik eşya pazarını gezdim,diğer yerlere göre bu pazarda hediyelikler çok daha uygun fiyatlı,pazarlık yeteneğinize göre biraz daha uygun hale getirebilirsiniz.

Yeme içme işleri ,Pisa’da biraz turistik olmuş.Çok kalabalık olduğu için, meydana yakın restoranlar çok dolu ,zor yer bulunuyor.Fiyatlar çok uçmuş, lezzet ortalama.

Kule manzaralı bir pizzacıya oturduk, peperonni pizza ve margarita pizza söyledik,pizzaların hamurları kalın ve malzemeleri azdı.Şehir merkezinden buraya doğru yürürken , daha güzel pizzacılar ,trattoria tarzı yöresel yemekler  bulabileceğimiz restoranlar görmüştük,onları tercih edebilirdik.Açlığımıza yenik düştük.Neyse ki Pisa Kulesi manzarası yemeğimize eşlik ediyordu.

IMG_5682

Pizzaları çok beyenmeyince ,biraz ileride ,şarap ve peynir tabağı servis edilen bir restoran vardı orada oturalım dedik.

IMG_5753

Chianti şarabımızı çok keyif alarak yudumladık.

 

IMG_5719

İşte bizim 7 gece 8 günlük tatilimiz böyle dolu dolu,keyifli, lezzetli,sanat ve tarihle iç içe geçti.Darısı sizin başınıza….2018 ‘e sayılı günler kala dilerim  kendinize bol keyifli anılarla dolu seyehatler hediye edersiniz.

 

 

 

 

 

 

 

En son ne zaman kendinizi harika hissettiniz?’ için 2 yanıt

  1. Ceylam ne kadar güzel anlatmışsın harikaydı beni blr an içim aldın oralara götürdün ❤️İçten doğal anlatımın faydalı bilgilerin için çok teşekkürler 👏

    Liked by 1 kişi

    1. Saol canım güzel duyguların bana da geçti,ben de bu duygularla anlatımımı,yazımımı daha da düzgün hale getirmeye çalışıyorum ,çok teşekkür ederim.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s