Antik çağa keyifli bir yolculuk, komşu Atina

Atina ,dünyada sürekli yaşamın olduğu en eski kentlerden biri, felsefe ve bilim konusunda antikçağda dünyanın merkezi olmuş şehir. Olimpiyatların da  ilk  kez düzenlendiği kent olma özelliğini taşıyor.

Avrupa ‘da görmek isteğim bir çok şehir varken Atina ‘yı bir ara giderim düşüncesiyle erteliyordum.

IMG_E6871

Sıcacık insanları, tarihi dokusu, yemekleri ile Atina’yı tanıdıktan sonra, tekrar gelirim,burda yaşarım şehirlerime ekleyiverdim.

IMG_6225

Küçük ve gösterişsiz Atina  hava alanı ‘ndan çıkışta sıcacık bir nisan havası bizi  karşıladı. İlk defa bu kadar plansız bir seyahate dahil olmanın keyfi ve hafifliğiyle  merkeze ,Syntagma meydanı’na en uygun fiyatlı transfer olan X95 numaralı otobüsü  bulmaya çalıştık. Otobüs durağı ,hava alanı  çıkış kapısının hemen  ilersindeydi ve şehir merkezine gitmek için otobüse binişimiz esnasında kişi başı 7 euro ödedik.  Yolculuğumuz yaklaşık 1 saat sürdü.

IMG_6257

Atina Uçak biletlerimizi, her zamanki gibi çok önce bir tarihte, uygun fiyatlı olarak Pegasus Havayolları’ndan satın aldık.Konaklama için, booking.com sitesi üzerinden Plaka bölgesinde , konuk değerlendirme puanı yüksek olan Athen’s Way Lofts Apart ‘tan Zeus tapınağı manzaralı bir daire kiraladık.Dairemiz fiyatına göre oldukça iyiydi.Çok temizdi.Merkezi konumdaydı ve tüm eşyalar yeniydi.

Mutfağımızda;  buz dolabı, kahve makinası, ocak ve diğer mutfak malzemelerinin hepsi vardı.Dairemiz günlük olarak temizlendi,havlu ve çarşaflarımız iki günde bir değiştirildi,özetle konakladığımız apart daireden çok memnun kaldık.

 

Hava alanından bindiğimiz otobüsten  şehrin en merkez noktası olan Syntagma Meydanı durağında indik.Otelimiz buraya yürüme mesafesinde olan Plaka bölgesindeydi. Telefonumuzun harita uygulamasını kullanarak otelimizi 15 dakikalık  yürüyüşle kolayca bulduk ve hızlıca yerleştik.

IMG_E6312

Atina’da hayat Plaka Bölgesi civarında dönüyor, sokaklar cıvıl cıvıl hediyelik eşya dükkanları, restoranlar ve kafelerle dolu.Bazı restoranlarda akşamları canlı müzik oluyor ,dinlemeye değer çok keyifli.

IMG_6359

Yemekler, çoğunlukla meze ve deniz ürünleri ağırlıklı.Çok çok lezzetli ve hemen hemen her restoranda aynı kalitede balık ,meze ,salata çeşitleri bulmak mümkün.Özellikle musakka, kızarmış patlıcan,kızarmış kabak,souvlaki denilen döner, ahtapot ızgara, karides, kalamar,  bayılarak yediklerimizden oldu.Fiyatlar adalara göre biraz fazla , başkent olması sanırım bunda önemli bir faktör.

Akşam yemeği için ,içecek dahil kişi başı ortalama 10-15 euro civarı ödedik.

IMG_6358

Sabah kahvaltımızı , Parthenon  manzarasıyla yapmak istediğimiz için bir kaç sabah üst üste ,kruvasan ve çok sevdiğimiz espresso latte ile ,Cafe Vergnano’da yaptık.

 

IMG_6404

IMG_E6449

Akropolis;

Medeniyetin başladığı yer olarak tanımlanıyor,neredeyse  Atina ‘nın her noktasından görülebilecek şekilde en yüksek tepeye konumlandırılmış. Zaten kelime anlamı da yukarıda bulunan şehirmiş.

IMG_6610

 

Antik çağda, yöneticilerin yaşadığı hükümet merkezi,eğitim binaları ve tapınaklar şeklinde tasarlanmış. Geçmişi ,neredeyse 3000 yıl öncesine dayanıyor.Bir çok savaşa,ve şiddetli depremlemlere dayanarak ,ara ara restorasyonlarla günümüze kadar gelmiş.

Plaka bölgesindeki çarşının ortasında bulunan Akropolis Müzesi’nin önünden, tepeye doğru yürüyerek Akropolis’e ulaşılıyor.

Giriş bileti ,sadece Akropolis için kişi başı 20 euro ilken şehirdeki birkaç yapının girişini de içerecek şekilde kombine halde alınırsa kişi başı 30 euro tutuyor.

Biz kombine bilet almayı tercih ettik.Bileti ilave olarak yalnızca,içinde Apollon tapınağı’nın da yer aldığı Antik Agora ‘ya girişimiz için kullandık.Biletin kapsadığı diğer yerler zaten içeriye girmeye gerek olmayan dışarıdan görülebilecek anıt ve yapılardı.Kombine bilet alma kısmı düşünülebilir.

Akropolis girişinden tepeye doğru taşların ve eski yapıların arasından keyifli bir tırmanışla yürüdük, nisan ayı olduğu için hava güneşli ama çok sıcak değildi ,tepeye tırmanışta zorlanmadık.Hava sıcaklığının arttığı yaz döneminde tırmanış için sabah erken saatler tercih edilerek güneşin kavuruculuğundan korunmak mümkün olabilir.

IMG_6508

Hani o fotoğraflarda, hatta şehrin neresinden bakarsanız bakın göreceğiniz tepenin üzerindeki büyük yapı var ya, aslında o bina Akropolis değil. Akropolis bu açık hava müzesinin adı.Tepedeki binanın ismi Parthenon.Girişteki büyük kapı Propylaia,Üzerinde kadın figürleri Karyatid heykelleri olan  Erektheion, ilerlerken göreceğiniz büyük tiyatro ise Herodes Atticus Tiyatrosu.

 

IMG_6566

Erektheion Tapınağının taşıyıcı kolonları olan kadın heykellerinin orjinallaeri Akropolis müzesinde sergileniyor,buradakiler birebir kopyaları.

Bu  heykeller, Eski Romalı Mimar Vitruvius’a göre; şehirlerinin M.Ö. 480’de Persler’in tarafını tutmasından sonra ağır işlere mahkum edilen Karyalı kadınları anlatıyormuş.

Bu kadınlar, eşleri savaşta olduğu için şehirlerinde erkeklerin üstlendiği tüm işleri yerine getirmek zorunda kalmışlar ve hep onların dönmelerini beklemişler.

IMG_7136

Akropolis Müzesi ,eski şehrin arkeolojik kalıntılarının üzerine platformlarla  ,kısım kısım tarihi doku görülecek şekilde inşa edilmiş.Yürüdüğünüz cam tabandan aşağıya bakınca ,bölmeler,odalar ,pişirme alanları, çömlekler görüyorsunuz.İçine bozuk para atılan dilek kuyuları var.Dileğimi dileyip, bozuk paralarımı bu çukurların içine denk getirmeye çalışırken ben çok eğlendim.

IMG_E7155

Erektheion Tapınağındaki  Karyatid heykelleri ‘nin orjinalleri,Akropolis müzesinde gerçekten özenle korunmuşlar.

IMG_6900
Kombine biletimizle girebildiğimiz Antik Agora ‘ya Akropol ana girişinden, tepenin arka tarafına doğru uzunca bir yürüyüşle ,ki biz bu yoldan yürüdük, ulaşabilirsiniz.
Bu yol üzerinde çeşitli sokak sanatçıları gösteriler yapıyor. Yolun kenarında sağlı sollu kurulmuş tezgahlarda antika eşyalar.Hediyelikler satılıyor.Yürüyüş uzun sürse de ortam çok keyifli.
Antik Agora ,içinde Apollon Tapınağı gibi çok iyi korunarak günümüze ulaşan bir çok tarihi eser bulunan yeşillikler içinde bir açık hava müzesi. Plaka bölgesinden tren yolu boyunca devam ederek daha kolay ve merkezi şekilde de ulaşılabiliyor.Antik Agora ‘yı detaylıca gezmemiz, yaklaşık yarım günümüzü aldı.
IMG_7015
Atina’da çok keyif aldığım ve görülmesini önerdiğim bir diğer yer ise Syntagma Meydanı’nın hemen üzerindeki National Park,yani milli park. Doğal ortamı korunmuş bakir bir ormanı andıran Park çok büyük ve özellikle hafta sonları yerel halkın spor yaptığı ,çocuklarıyla vakit geçirdiği,piknik yaptığı park diyerek geçiştirilemeyecek yemyeşil bir orman.
Syntagma  Meydanı , Şehrin en merkezi noktası diyebiliriz.Burada bacaklarını tam doksan derece kaldırarak büyük adımlar atan meşhur askerlerin  saat başı gerçekleştirdikleri  nöbet devri izlenebilir.
Biz ,bir öğleden sonramızı da  Pire Limanı yakınındaki daha çok balık lokantaları ve kafeler olan Micro Limani bölgesi’ne ayırdık.Taksi ile merkezden ulaşım 10-15 dakika kadar sürüyor ,yaklaşık 20 Euro taksi ücreti ödedik.Metro ile de direk olarak liman bölgesine ulaşmak mümkün.
atina-metro-haritası
Mikro Limani, daha çok  şahıslara ait küçük teknelerin demir attığı ufak bir marina havasında.Marinaya kadar cadde boyunca kafeler ve restoranlarıyla ,deniz havası almak, dalga sesleriyle yöresel müzikler dinlemek ve akşam üzeri içkilerinizi  keyifle yudumlamak için harika bir yer.
IMG_1299
Atina seyehat planımızın ana konusu ,kızımız Ceylin’in doğum gününü kutlamaktı.Doğum günü kutlamamızı Atina Hard Rock Cafe ‘de yaptık.
Hard Rock Cafe ,merkezde, Akropolis ‘in eteklerindeki hareketli Plaka bölgesi’nin tam ortasında, renki cıvıl cıvıl sokaklarının  birinde. Yemekleri yine aynı kalitede ve lezzette,fiyatları da ortalama restoranların biraz üzerinde diye biliriz.
IMG_E6790
IMG_6833
Hard Rock cafe ‘nin de  bulunduğu sokağın köşesinden  başımı kaldırdığımda gördüğüm Akroplis’in ışıklandırılmış gece görüntüsü ‘nü de fotoğraflamadan geçemiyorum,izlemeye doyulamaz bir görsel şölendi.
IMG_E7292
Plaka bölgesinin tüm sokaklarının çıktığı büyük  meydan  Monastraki  meydanı.Meydan şehrin bir diğer önemli merkez noktalarından.Şehrin kalbinin attığı yer diyebiliriz.Gece ayrı gündüz ayrı hareketli bir meydan,ayrıca pazar günleri burada bit pazarı kuruluyormuş.

 

 

Atina Şehri ile ilgili aktarmak istediklerim özetle;

*  Yaz aylarında,tarihi bölgeler açık hava müzesi halinde olduğu için ,gezerken biraz bunaltıcı olabilir.

* Hava alanından merkeze X95 numaralı otobüs ile ulaşım ekonomik ve rahat.

* Metro kullanmadan da şehrin önemli noktaları yürüyerek rahatça gezilebiliyor.

* Yeme içme fiyatları ,adalara göre  %25 kadar daha fazla,lezzetler aynı şahanelikte.

* Plaka bölgesinde Daphne Restoran ve  Diagones Restoran ortamları ve fiyat lezzet dengeleri mükemmel,denenmeli diyorum.

* Konaklama için ,Plaka bölgesi ve civarında apart oteller uygun fiyatlı ve oldukça konforlu

* Syntagma Meydanı’nın aşağı kısmında kalan Ermou caddesi, lüks markaların  bulunduğu İstiklal Caddesi tarzında,şehrin en popüler caddesi diyebilirim.

 

 

 

 

 

 

 

Antik çağa keyifli bir yolculuk, komşu Atina” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s